Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
po. Kierownika: dr n. med. Magdalena
      Mierzewska
- Schmidt
Sekretariat tel: 22 52 27 439, 22 629 94 18
Sekretariat fax: 22 628 29 88

Pielęgniarka Oddziałowa:
       
mgr Anna Jakubowska

tel: 22 52 27 317


 HISTORIA ODDZIAŁU

  tak to się zaczęło...

             

Zespół anestezjologów Litewskiej ma ogromne tradycje. W szpitalu tym, kolebce polskiej chirurgii dziecięcej, powstawała też, obok ośrodka w Instytucie Matki i Dziecka, polska anestezjologia dziecięca. Tu po raz pierwszy usypiano dzieci do operacji na otwartym sercu, wykonywano pionierskie badania i wdrażano nowe metody.
 

                                       Hipotermia wtedy...                                                   ...  i teraz
 
Jak wszędzie w Polsce, i tu anestezjolodzy początkowo byli pracownikami Kliniki Chirurgii (dr Poklewska, dr Marconi, dr Szreter). Profesor Jan Kossakowski, twórca chirurgii dzieci, przykładał ogromną wagę do rozwoju anestezjologii i po jego opieką powstał w 1965 r. samodzielny zespół, początkowo zajmujący się tylko znieczuleniami i opieką pooperacyjną.

W 1969 r. powstał z inicjatywy ówczesnego kierownika zespołu anestezjologicznego, dr Tadeusza Szretera, Oddział Intensywnej Terapii, jako pierwszy tego typu oddział w Warszawie, a drugi w Polsce. Pospiesznie wydzielony fragment poradni przyszpitalnej został wyposażony przez UNICEF w monitorowanie firmy Galileo oraz holenderskie respiratory dla noworodków firmy Hoek Loos. Oddział szybko zdobył sobie popularność w regionie warszawskim, będąc przez do czasu uruchomienia Oddziału Intensywnej Terapii w Centrum Zdrowia Dziecka jedynym tego typu ośrodkiem w centralnej Polsce.

Oddziałem, w którym uczyli się intensywnej terapii dziecięcej wszyscy szkolący się w tym czasie anestezjolodzy kierował doktor, później docent Tadeusz Szreter, a pracowali w nim m.in. dr Teresa Marconi, dr Alina Wolska, dr Jerzy Grębski, dr Małgorzata Kuliszewska, dr Teresa Falkowska, dr Marek Kulerski, dr Barbara Zaremba, dr Wanda Walkiewicz, dr Hanna Wałaszewska i wielu innych.

Zespół pielęgniarski, będący wzorem dla przyszłych pokoleń pielęgniarek intensywnej terapii dziecięcej, stworzyła piel.dypl. Jolanta Szczogryn (z lewej), która kierowała nim od początku istnienia do 1995 r. Jola wychowała co najmniej dwa pokolenia znakomitych specjalistek; w 1995 r, zastąpiła ją ostatnio zmarła piel. dypl. Hanna Wysokińska, (poniżej) jej wieloletnia zastępczyni. Jola pracuje na Litewskiej w dalszym ciągu, kierując zespołem pielęgniarek Kliniki Endokrynologii.
Następczynią Hani jest Ania Jakubowska, która również zdobywała wiedzę pod kierunkiem naszej pierwszej oddziałowej.

W 1976 r. oddział został przebudowany, poszerzony i wyposażony w nową aparaturę monitorującą firmy Simonsen&Weel. Założono centralną instalację gazów medycznych, przybyło też respiratorów (Engstroem).

W 1978 r część zespołu z doc. Szreterem (dr Kuliszewska, dr Falkowska, dr Grębski) odeszła do nowo uruchamianego Centrum Zdrowia Dziecka; kierownikiem oddziału została wówczas dr Teresa Marconi, doszli dr Włodzimierz Retka, dr Waldemar Magierek, dr Barbara Michalska i dr Marian Nowicki. W połowie lat 80-tych oddział ponownie przezbrojono na monitorowanie Biazet, przybyło też respiratorów.

W 1990 r. na emeryturę odeszły dr Teresa Marconi i dr Alina Wolska. Kierownictwo Oddziału przejął dr Marcin Rawicz, który przeniósł się tu z Instytutu Matki i Dziecka. Stopniowo zmieniał się zespół, który obecnie liczy 11 osób. Oddział został gruntownie przebudowany i wyposażony, głównie ze źrodeł charytatywnych. Ogromną rolę odegrała tu Fundacja Przyjaciół Szpitala kierowana przez prof. Adama Jelonka. Dzięki wprowadzeiu nowych metod leczenia i znieczulania, oddział nasz stał się czołową jednostką tego typu w Polsce.
W 2008 roku na bazie Oddziału oraz Oddziału Anestezjologii Szpitala przy ul. Działdowskiej powstała Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dzicięcej, której kierownikiem zastała dr hab med Bogumiła Wołoszczuk-Gębicka, która kiedyś na Litewskiej zaczynała swoją karierę zawodową, a wróciła do nas z Centrum Zdrowia Dziecka w 2005 roku.

 

KIM JESTEŚMY ?
Oddział Anestezjologii, Intensywnej Terapii i Opieki Pooperacyjnej jest zespołem pracującym w ramach Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dziecięcej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kierowanej przez dr hab. Bogumiłę Wołoszczuk-Gębicką

Oddział zajmuje się anestezjologią pediatryczną na terenie Samodzielnego Dziecięcego Publicznego Szpitala Klinicznego w Warszawie. W skład Oddziału wchodzą:

1. Anestezjologia
2. Oddział Intensywnej Terapii
3. Blok operacyjny z poddoddziałem pooperacyjnym
4. Pracownia Żywienia Pozajelitowego

Anestezjologia

 

 

Zespół Oddziału dysponuje nowoczesną aparaturą anestezjologiczną, pozwalająca na bezpieczne przeprowadzenie wszystkich operacji w medycynie wieku rozwojowego. Na terenie Bloku Operacyjnego wykonujemy znieczulania dzieci leczonych w oddziałach klinicznych Szpitala, głównie w Oddziale Klinicznym Chirurgii i Urologii Dziecięcej i Pediatrii oraz w Oddziale Klinicznym Otolaryngologii Dziecięcej i Pediatrii.

Do specjalności naszego zespołu należy anestezja noworodka, anestezja regionalna oraz przezskórne zakładanie długotrwałych dojść naczyniowych.

Nasze schematy postępowania są kilka razy do roku uaktualniane. Najnowsza wersja
Intensywna terapia
Oddział Anestezjologii, Intensywnej Terapii i Opieki Pooperacyjnej jest zespołem pracującym w ramach Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dziecięcej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kierowanej przez dr hab. Bogumiłę Wołoszczuk-Gębicką

Oddział zajmuje się anestezjologią pediatryczną na terenie Samodzielnego Dziecięcego Publicznego Szpitala Klinicznego w Warszawie. W skład Oddziału wchodzą:

1. Anestezjologia
2. Oddział Intensywnej Terapii
3. Blok operacyjny z poddoddziałem pooperacyjnym
4. Pracownia Zywienia Pozajelitowego

 

Anestezjologia
Zespół Oddziału dysponuje nowoczesną aparaturą anestezjologiczną, pozwalająca na bezpieczne przeprowadzenie wszystkich operacji w medycynie wieku rozwojowego. Na terenie Bloku Operacyjnego wykonujemy zanieczulania dzieci leczonych w Klinikach Szpitala, głownie w Oddziale Klinicznym Chirurgii i Urologii i Pediatrii oraz w Oddziale Klinicznym Otolaryngologii Dziecięcej i Pediatrii.
Do specjalności naszego zespołu należy anestezja noworodka, anestezja regionalna oraz przezskórne zakładanie długotrwałych dojść naczyniowych.
Nasze schematy postępowania są kilka razy do roku uaktualniane.

 

Intensywna terapia
Oddział Intensywnej Terapii należy do najnowocześniejszych polskich oddziałów tego typu. Posiadamy sprzęt do wentylacji oscylacyjnej, leczenia tlenkiem azotu, prowadzimy leczenie nerkozastępcze (wspólnie z zespołem Oddziału Klinicznego Nefrologii i Pediatrii) u dzieci we wszystkich grupach wiekowych. Koordynujemy też żywienie pozajelitowe na terenie szpitala. Do specjalności Oddziału należy leczenie niewydolności wielonarządowych, nadciśnienia płucnego, powikłań leczenia oddechowego oraz zaburzeń drożności górnych dróg oddechowych. Umieralność w Oddziale wynosi 9,42% (w 2008 r).

 

Blok Operacyjny z oddziałem opieki pooperacyjnej
Blok operacyjny składa się z trzech w pełni wyposażonych sal operacyjnych, przystosowanych do operowania dzieci w każdym ich stopniu rozwoju. Na terenie Bloku mieści się również oddział opieki pooperacyjny, pełniący rolę sali wybudzeniowej oraz intensywnej terapii pooperacyjnej.

 

Pracownia Żywienia Pozajelitowego
Pracownia ta przygotowuje pod nazdorem lekarzy Oddziału preparaty i mieszanki do żywienia pozajelitowego dla wszystkich klinik Szpitala.

 

DZIAŁALNOŚĆ NAUKOWO - SZKOLENIOWA
Oddział w ramach Kliniki prowadzi obecnie badania nad nowymi lekami odwracającymi blokadę nerwowo-mięśniową u dzieci najmłodszych, hemodynamiką podczas znieczulenia do operacji laryngologicznych oraz farmakokinetyką opioidów podawanych zewnątrzoponowo.
W ciągu każdego roku prowadzimy wykłady na kursach specjalizacyjnych z anestezjologii i intensywnej terapii oraz innych organizowanych przez CMKP i WUM

Przezrocza z naszych aktualnych wykładów są tu:
Bogumiła Wołoszczuk-Gębicka
- znieczulenie dziecka z wadą serca
Bogumiła Wołoszczuk-Gębicka 
- dmienności anatomiczno - fizjologiczne wieku rozwojowego
Bogumiła Wołoszczuk-Gębicka 
- znieczulenie noworodka
Włodzimierz Retka
- przewlekła niewydolność oddechowa
Magdalena Mierzewska-Schmidt
- płynoterapia w okresie okołooperacyjnym u dzieci
Paweł Witt 
- urazy czaszkowo - mózgowe u dzieci

 

ELEMENTARZ DLA DZIECI I RODZICÓW
 

 

Dziecięcy Szpital Kliniczny im. Józefa Polikarpa Brudzińskiego
02-091 Warszawa, ul. Żwirki i Wigury 63A

JavaScript must be enabled in order for you to use Google Maps.
However, it seems JavaScript is either disabled or not supported by your browser.
To view Google Maps, enable JavaScript by changing your browser options, and then try again.

Drukuj

Wyświetl większą mapę